Příroda se již probudila ze zimního spánku a přišlo jaro. První sněženky, tavolíny, bledule se již začínají ukazovat v plné kráse …. O pár dnů později už je dohání tulipány, narcisy a krokusy. Venku je již pěkně živo. Vesele cvrlikají ptáčci, tráva a stromy se již začínají zelenat. Listy stromů rostou neuvěřitelně rychle – jako by doháněly včerejší den.
Jaro – podle pěti prvků je element dřeva a právem se mu přiřazuje barva zelená. Je to zrození, začátek, start, přímo expanze. Vše se probouzí, vše má obrovskou sílu růst. Jaro je také energie tvoření. Najednou jako kdyby do nás vnikl nový život – nová energie. Čerstvý vzduch a slunce nás volá na procházky. Máme chuť běhat, tvořit, cokoliv sázet, byť třeba jen do truhlíků.
Najednou se potřebujeme i očistit. Mentálně, fyzicky a také vygruntovat naše bydlení. Často máme chuť na svěží, odlehčená jídla a zelené potraviny. Také potřebu uklízet, třídit a dělat si pořádek kolem sebe. Máme chuť vše staré, nefunkční vyřadit z našeho života, uvolnit místo pro nové a vykročit si žít svůj vysněný život v lehkosti.
Měsíc březen je ve znamení detoxu těla, mysli i našich domovů. Už od pradávna se dělal jarní úklid před velikonočními svátky. Vše nefunkční se vyřazovalo, aby se uvolnilo místo pro nové.
K prvku dřeva také patří orgány játra a žlučník. A právě ty by měly mít v březnu naši největší pozornost. V dnešní době se už striktně nedodržuje 40denní masopust před Velikonocemi, ale naši předci byli velice spjati s přírodou a věděli, že pro tělo je půst velmi prospěšný.
Zařaďme si do našeho jídelníčku alespoň pár životabudičů v podobě zelených rostlin 🙂
Můžeme si z nich udělat čaj nebo lístky rozmixovat s vodou, scedit a vypít anebo přidat do pomazánek, salátů a polévek. Játra, žlučník, krev, lymfa i ostatní orgány se krásně pročistí, vitamíny a minerály se nám přirozeně vstřebají do těla. A další výhodou je, že většina rostlin působí nejen detoxikačně, ale přirozeně harmonizují i jiné orgány a funkce našeho těla a ještě tím získáme více energie.
Nejznámější očistná rostlina je pampeliška, chcete-li smetánka lékařská. Dá se využít celá … od kořene, přes lístky až po květ. Kořen povaříme pár minut a odvar pijeme nejlépe ještě teplý. Očišťuje tělo od škodlivin, podporuje činnost slinivky, ledvin, jater a žlučníku. Je to všestranně účinná bylinka.
Lístky pampelišky v kombinaci s kopřivou rozmixujeme ve vodě, přecedíme a popíjíme. Pročistí se nám nejen pleť, ale zlepší zažívání a pomůže od bolesti kloubů. Můžete kombinovat také se sedmikráskou, jitrocelem, řebříčkem a mnoha dalšími bylinami. Takovou očistnou kůru je fajn užívat 1x denně zhruba 14 dní.
Dalším fenoménem poslední doby je česnek medvědí. Bohužel lidé berou česnek téměř útokem. Nicméně je velice příznivý pro náš organismus – čistí cévy, ledviny, játra, žlučník, krev, odhleňuje plíce a harmonizuje vysoký krevní tlak. Provádí se sběr listů, které pak mají obrovské využití v kuchyni … od konzumace syrových, přes přidání do vařených jídel např. špenátu, až po rozmixování s olejem např. pesto.
Pesto si také můžeme udělat z bršlice – kozí nohy. Mladé jarní lístky jsou velice chutné syrové, mají vysoký obsah vitamínu C, odkyselují a jsou antirevmatické. Je to přírodní afrodiziakum. Bršlice se dá popíjet i jako čaj.
Při sběru těchto rostlin se nechme vést moudrostí přírody. Chovejme se k těmto darům ohleduplně. Sbírejme jen to, co opravdu spotřebujeme, poprosme, poděkujme a buďme vděčni za tyto poklady matky přírody.
Přeji, ať se daří 🙂