Řada z nás už ví, že některé „plevely“ jsou pro naše tělo velice užitečné. Minimálně kopřiva a pampeliška jsou nejběžnějšími zástupci z říše plevelů.
Brzy z jara vytahujeme očima zeleň z půdy, hledáme malé kopřivy a pampelišky, abychom do sebe dostaly pár lístků těchto životabudičů. O některých jsem psala i v mém blogu S příchodem jara …
Děláme si různé nápoje, přidáváme do jídel, můžeme si tyto bylinky koupit i v různých prodejnách v podobě extraktů, čajů a dalšího zpracování.
Ale pojďme dál v čase … začíná léto a dozrávají různé bobule, jahody a další ovoce. Ladíme se na jejich osvěžující chuť, vitamínovou vzpruhu, ale … ruku v ruce kolem nás rostou i další poklady.
Po deštivém počasí, které bylo právě teď, kdy se projdeme po zahradě, vidíme „urputný plevel“, který bychom nejraději hned vytrhali.
Ovšem než cokoliv začnete plet, dočtěte si tento článek až do konce, pak možná zjistíte, že plevel vám zas až tak nevadí, že může být i velmi užitečný.
Mnoho rostlin v záhoncích nám mohou vydatně přispět našemu zdraví.
Například nenápadná kokoška pastuší tobolka
Sbírá se kvetoucí nať a především zastavuje krvácení … z nosu, žaludku, střev, také se užívá při silné krvácející menstruaci. Reguluje nepravidelnou menstruaci v pubertě a je to jedna z bylin, která se užívá v klimakteriu.
Truskavec – rdesno ptačí
Když jsem byla malá, dávali jsme tuto bylinku králíčkům, pokud měli nafouklá bříška, ale pro sebe jsme ji nesbírali.
Truskavec je další bylinka zastavující krvácení. Má stahující účinky při průjmech, užívá se při žaludečních a střevních potížích. Je mírně protizánětlivá, má močopudné účinky a rozpouští močové a ledvinové kameny. Nálev očisťuje klouby při bolestech, revmatismu a dně. Můžeme ji využít i při chronickém nemocnění dýchacích cest.
Truskavce se používá i na špatně se hojící, mokvající, hnisající rány ve formě obkladů.
Sbírá se kvetoucí nať koncem léta.
Pěťour
Je to léčivka, kterou užívali již indiáni, je velmi širokospektrální. Zlepšuje metabolismus, čistí krev, detoxikuje. Posiluje imunitu, je protizánětlivá a využívá se při virózách a horečce. Pěťour snižuje krevní tlak a podporuje tvorbu mateřského mléka. Zevně se pak užívá na oplachy různých ekzémů, vyrážek, bércových vředů, lupenky.
Sbírá se kvetoucí nať.
Pýr
Říká se … „Pokud chcete být zdraví, vykopte si tři kořeny – kořen lopuchu, pýru a pampelišky, vše smíchat a popíjet odvar“. Je to univerzální léčivka, která posiluje ledviny a močové cesty, tělo zbavuje otoků a celkově detoxikuje organismus včetně kloubů, trpící na revma, artritidu. Posiluje organismus, chrání sliznice a využívá se na dýchací potíže.
Sbírá se kořen.
A v mé FB skupině o bylinkách, feng shui a tvoření jsem nedávno zmiňovala turanku kanadskou.
Turanka zlepšuje metabolismus, detoxikuje organismus, také odvádí z těla kyselinu močovou, velice vhodné při onemocnění kloubů (dna, revmatoidní artritida). Posiluje ledviny a močové ústrojí, tvoří bílé krvinky, tlumí průjem a využívá se na respirační potíže.
A takto bychom mohli pokračovat dál a dál … ale o tom až někdy příště.
Za mne je fajn vnímat sílu a adaptabilitu plevelů, dá se říct až jejich nezničitelnost a houževnatost. Zaplevelené záhony se tak nevysušují a navíc vám roste mnoho užitečných, léčivých účinků zelené lékárny přímo na zahradě. A to se vždy vyplatí 🙂
Přeji krásné naladění se na rozmanitost a dary přírody, ať se daří.