Při rekonstrukci se synek velice těšil na svůj nový pokojík. Nadšeně všem vykládal, jak bude mít uspořádaný nábytek, kde bude spát, jak bude mít vymalováno a kde bude psát úkoly … Také vydatně pomáhal s úpravami, aby už bylo konečně hotovo.
Když jsme se nastěhovali do nového, bylo to jeho království. Zval si k sobě kamarády, hráli si různé hry, společně koukali na filmy, pouštěli si hudbu. Jako jedináček byl nadšený, že může s kamarády trávit čas nejen ve škole a venku, ale také doma, když bylo nepříznivé počasí.
Po nějaké době ho začalo v noci pobolívat bříško. Nebylo to každou noc, ale čas od času se budil nad ránem s kňouráním. Nenápadně jsem se vyptávala a zaměřovala pozornost, co se kolem něj děje.
„Sladkosti? Chipsy? Cola? Jídlo ve školní jídelně? Kamarádi? Co škola? Strach z nějakého předmětu? Strach ze zkoušky, strach z písemek? “ …. ale nemlsal, školu a kamarády neřešil.
Pátrala jsem dál a šla jsem hlouběji. „Co nemůže strávit, že ho bolí bříško? Co mu vadí? Občasné neshody v rodině? Proč není ve své síle?“ Bolesti jsme řešili různými bylinkami, smectou, úpravou jídelníčku. Ale čas od času se bolesti objevovaly stále.
Odpověď mi přišla až při studiu Feng Shui
Když jsem se dostávala hlouběji do tématiky Feng Shui, získala jsem mnoho dalších aha momentů ohledně mého bydlení. Více uvědomění, nacítění energií Jin a Jang, hlubší pochopení pentagramu pěti prvků. Byla to obrovská výhoda, a hlavně cenný návod, jak se dá vše využít jednoduše v běžném životě.
Celý svět můžeme přiřadit k pěti prvkům – krajinu, tvary, barvy, emoce, orgány, chutě … Pět prvků, chcete-li pět elementů, vznikají různými kombinacemi energií jinu a jangu tzv. monády. Z těchto energií se tvoří dřevo, oheň, země, kov a voda. Ani jeden prvek není dobrý, nebo špatný, každý má svou specifickou funkci a pouze všech pět prvků působí jako jeden harmonický celek.
A já vám budu postupně ukazovat, jak je můžete využít, aby vám byly nápomocné. Vyjasníme si vztahy mezi prvky a vysvětlíme si praktické užití v běžném životě 🙂
A jakých největších chyb se můžeme dopustit při zařizování dětského pokoje?
Feng Shui klade největší důraz právě na umístění postele, a to nejen dětské, ale i manželské.
Jak je to tedy s tou postelí?
Co vše se dá naleznout pod postelí? To by bylo na jeden další blog 🙂 Uvedu jen v krátkosti pár příkladů, abyste si představili, co vše je možné 🙂
Ale vraťme se ještě k dětskému pokojíku.
V posledních letech je velký nešvar této moderní doby mít chlapeckou postel např. jako závodničku, nebo loď nebo jiné pohádkové kousky. Dítě pak symbolicky celou noc závodí a nebo pluje po vodě. Jak se mu asi spí? Odpočine si vůbec?
Také pozor na přemodřelé, modro-modré pokojíky, které mohou způsobovat až noční pomočování.
A opět se nabízí otázka – proč?
Tmavě modrá a černá jsou barvy prvku vody. Emoce prvku vody jsou strachy a deprese. Orgány, které sem patří, jsou ledviny a močový měchýř. U dítěte mohou navodit pocit strachu, až noční běsy a také již zmíněné noční pomočování.
Pokud navíc spinká v povlečení s Ledovou královnou anebo závodními auty, ještě více se mu násobí neklidné spaní. Nejlepší povlečení měly naše babičky – jemné, pastelové tóny s drobnými kytičkami :-). Navíc modrá barva v interiéru působí velice chladně, až odtažitě. A pokud je dítě ještě oblečené od hlavy až k patě do modrého, pak se můžeme ptát, proč stále pofňukává a kňourá.
Neměli bychom zapomínat, že dítě je velice citlivé, vnímavé a zatím nezatížené žádným systémem. Občas je dobré se dívat na vše z dětské perspektivy. Například: když na stěnu v dětském pokoji namalujeme velkého Krtečka a jeho kamarády, tak je fajn se zamyslet, zda se ho nebude bát, když jsou zvířátka přes celou stěnu a o hodně větší než dítě samotné.
Jak už jsem zmínila výše, měli bychom dávat pozor, co máme v úložném prostoru také v dětských postýlkách. Děti tam mívají většinou hračky. Chápu, hraček je mnoho, místa málo a do šuplíku pod postelí se to velmi rychle uklidí. Ale jak se může dítě dokonale vyspat, když symbolicky spí na hračkách?
Dalo by se to přirovnat k pohádce Princezna na hrášku 🙂
Jistě mi dáte za pravdu, že je více základních bodů, které je dobré dodržovat pro kvalitní spánek, např. nejít spát s plným žaludkem, mít vyvětraný pokoj, ztlumené topení, kvalitní postel, čistou mysl … a mnoho dalšího. Tohle se všeobecně ví a je jen na vás, zda to dodržujete.
Z pohledu Feng Shui pravidla nejsou tak známá.
A chybka v našem dětském pokoji?
Postel jsme přesunuli a změnili barvu pyžama i povlečení a časem bolesti bříška pominuly 🙂
Spánek je nejzákladnější potřeba člověka, která nám uzdravuje a regeneruje celé tělo. V posteli trávíme třetinu života a rozhodně není dobré nic podceňovat.
Pevně věřím, že tímto jste dostali drobný návod, jak rychle pomoci od neklidného spaní vás a vašich dětí.
Pokud se chcete dovědět, jaké další problémy se mohou jednoduše vyřešit pomocí vašeho bydlení, můžete si stáhnout můj e-book „Co nám domov říká?“, který je zdarma.
Přeji, ať se daří 🙂