Slunovrat – 21. 6. je nejdelší den v roce. Slunce svítí nejdéle, rostoucí energie je na vrcholu a je to nejjangovější den z celého roku. Energie toho dne je velice akční a rychlá. Kumuluje se zhruba tři dny před a tři dny po slunovratu. Církví určený svátek – svatojánská noc, je až pár dní poté, to již slunce sestupuje maličko z vrcholu. Stejně jako u zimního slunovratu je Štědrý den až tři dny poté. Jaká náhoda … ?!
Na letní slunovrat se vždy konaly velké oslavy, obřady a rituály. Uctíval se oheň, jako zdroj tepla, světla a života, také se uctívala životodárná voda, uctívaly se dary, plodnost a hojnost Matky Země. Koupání nebo chůze ranní rosou, pozorování východu slunce bylo pro ně samozřejmostí.
Naši předci tyto významné dny slavili již noc předtím. Zapalovali ohně na polích, rituálně pouštěli vše nepotřebné a spalovali, co již v životě nechtěli. Oheň jim takto pomáhal plnit svá přání a vize. Z ohně zbylý popel, který byl velice úrodný, pak rozhazovali po polích.
Uctívali také vodu – čistili studánky, prameny, tůňky, zdobili je věnečky a pentlemi. Také využívali vodu k očistě a k upevnění zdraví. Otužovali se, chodili ranní rosou, koupali se v potocích a řekách.
Sbírali i bylinky, které mají v této době obrovskou sílu. Jsou nabité sluncem a magií toho času. Ženy si vily věnce, bylinky si dávaly pod polštář, tvořily amulety, vykuřovadla a mnoho dalších krásných výtvorů. Sušily se byliny na zimu, protože čaje z tohoto období jsou velice silné a nabité sluncem. Symbolikou tohoto období je bez, růže, třezalka, ale sbírá se vše, co právě roste a kvete …. jetel, heřmánek, pelyněk, sedmikráska, kopretina ….
Také se v této době uzavíraly sňatky, které měly až posvátnou moc hlubokého propojení.
Je jen na nás, jak toto období prožijeme…
Můžeme využít tento čas k naší sebereflexi a naladění se na další kroky svého života. Můžeme tento čas nechat jen tak plynout. Můžeme trávit čas v přírodě a u vody …. Můžete cokoliv a vše je v pořádku …. 🙂
Přeji, ať se daří ♥