Jaro je opředeno mnoha rituály, které začínají již na Hromnice, pokračují přes rovnodennost a vrcholí na velikonočními svátky. Pro mnoho lidí jsou velikonoční svátky spíš na obtíž, sice se těší na volné dny, ale Velikonoce neslaví. Když pominu nejdůležitější křesťanský svátek (ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše), tak je to především oslava jara. Oslava návratu slunce, oslava růstu a nového cyklu, oslava plodnosti a rození se mláďat.
Naši předci vnímali a uctívali přicházející jaro velmi silně. Drželi půsty dobrovolně / nedobrovolně, protože zásoby v únoru a březnu docházely a jaro pro ně znamenalo nové příležitosti k obživě. Možná je to pro někoho nepředstavitelné, protože si bez problémů můžeme kdykoliv a cokoliv koupit, např. i takový rozmar, jako třeba jahody v lednu.
V této době, kdy jsme spíše doma než kdekoliv jinde, je velice důležité opečovávat naše domovy tak, aby v nás vyvolávaly radost a pocity pohody. Pomocí velikonočních výzdob si můžeme zkrášlit vše kolem nás, a tím se ladit na krásnou energii.
Můžeme si také pohrát s barvami … žlutá symbolizuje hřejivé sluneční paprsky, červená je radost, život a barva krve, bílá – čistota, nevinnost, zelená – naděje a hnědá symbolizuje barvu Matky Země.
Také velikonoční ozdoby mají svou symboliku. Domovy zdobíme především různými vajíčky jako symbol plodnosti, nového života a naděje. Kuřátka, beránci a zajíčci symbolizují mláďátka, která se na jaře rodí a v křesťanském pojetí je beránek symbol obětování a zajíček symbol pokory a skromnosti.
Na žádném stole by neměl chybět mazanec. Jeho kulatý tvar znázorňuje slunce a přibývající sluneční dny. A můžeme pokračovat dál 🙂 … Chlapci a muži pletli pomlázky z vrby nebo břízy, aby všechny ženy v okolí jimi byly pomlazeny. Na oplátku ženy mužům věnovaly pentli a malované vajíčko.
A právě pro někoho je to již trapný zvyk a v tichosti mrskut přecházejí. Možná dnešní doba nás dovede k zamyšlení, zda udržovat tradice, nebo ne. Zda vůbec zdobit dům, nebo ne. Pokud udržujeme tradice – převzaté od svých babiček, anebo naše nové – pak máme co předávat dál našim dětem a děti svým dětem, a tím jsme stále propojeni s naší rodovou linií, máme své kořeny a můžeme z nich velmi čerpat. Letošní rok Kovového Buvola by se měl opírat o tradice, protože Buvol je veliký tradicionalista.
Navíc je snadné vytěžit z tohoto období opravdu mnoho. Ženy při zdobení vajíček se mohou naladit na plodnost, tvořivost, na nové začátky a kreativitu. Muži mají díky pletení pomlázky také svou kreativní chvilku. Když dáváme výslužku s radostí a v hojnosti, stejně tak se nám vrací hojnost zpět. A pokud svůj prostor vyzdobíme bohatě, rozmanitě a máme i plný stůl různých velikonočních dobrot, přitahujeme si totéž zpět do života. Co vyzařujeme – to se nám vrací. A stejně tak to platí i u našich domovů.
Ještě maličká inspirace pro tvoření vajíček :-). Pokud jste zastánci přírodních barev, jistě znáte cibulové slupky, kdy vajíčka jsou po obarvení krásné hnědá. Nádherně vypadají, když otisknete i nějaký zajímavě tvarovaný list skrze silonovou punčochu nebo lékařský obvaz. Pokud chcete vyzkoušet i jiné přírodní barvy, tak žlutou získáte kurkumou, modrou zase červeným zelím, zelenou dostanete z kopřivy a červené vajíčko obarvíte slupkami z červené cibule nebo červenou řepou.
Pojďme udělat něco jinak, pojďme zkusit něco nového. Jaro nás zcela vybízí vykročit za svými sny a cíli, když se rozhlédneme, expanze růstu je všude kolem nás. Nebojme se a vykročme. A užívejme si tento čas na maximum.
Přeji všem krásné velikonoční svátky, plné hojnosti, radosti a krásných chvil, ať se daří 🙂